Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Płatność za zagraniczny wynajem samochodu do polskiego pośrednika

17 kwietnia 2023 | Podatki i księgowość | Waldemar Knap NATALIA STANEK

Może się okazać, że pośrednik posiada interpretację zwalniającą go z pełnienia funkcji płatnika podatku u źródła, co zwiększa ryzyko, że to klient powinien pobrać podatek.

Zagraniczna podróż służbowa niejednokrotnie wiąże się z koniecznością wynajęcia samochodu osobowego w miejscu docelowym. Najczęściej polskie firmy płacą za wynajem bezpośrednio wynajmującemu. Coraz bardziej popularne staje się jednak korzystanie z międzynarodowych sieci wynajmu pojazdów i regulowanie płatności przez polskiego pośrednika będącego członkiem takiej sieci. Ten, po potrąceniu prowizji, przekazuje należność zagranicznemu wynajmującemu. Rola pośrednika z reguły ogranicza się do przekazania pieniędzy za granicę, nie jest on w jakikolwiek sposób zależny od wynajmującego a fakturę za najem podmiot zagraniczny wystawia najczęściej bezpośrednio na klienta.

Kto jest płatnikiem

Zagraniczny najem samochodów osobowych podlega przepisom o podatku u źródła (WHT). Powstaje więc pytanie, czy w przypadku wypłat dokonywanych z tego tytułu do polskiego pośrednika, a nie do zagranicznego wynajmującego, polska firma musi potrącić podatek. Odbiorcą płatności jest krajowy pośrednik, a więc podatnik posiadający w...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12548

Wydanie: 12548

Spis treści

Reklama

Komunikaty

Zamów abonament